14 Δεκεμβρίου 2012

Ο διάδοχος του Μπολτ! (vid)

0 σχόλια

Ο κλασικός αθλητισμός δεν πρέπει να ανησυχεί όταν αποσυρθεί ο Μπολτ. Ένα 12χρονο πιτσιρίκι έσπασε τα χρονόμετρα σε σχολικό πρωτάθλημα της Αυστραλίας, με τον Τύπο να τον χρίζει διάδοχο του Τζαμαϊκανού.

Ο λόγος για τον Τζέιμς Γκάλαχερ, ο οποίος πρωταγωνίστησε στο αγώνισμα των 4Χ100μ, παίρνοντας τελευταίος τη σκυτάλη. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι κάποιος άλλος θα έφτανε εύκολα στην επικράτηση, αφού είχε πάρει μια διαφορά ασφαλείας, εκείνος με καταπληκτική κούρσα στα τελευταία 20 μέτρα έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού.

Ο χρόνος του ήταν 11.7, επίδοση που σύμφωνα με τους ειδικούς θα μπορούσε να του είχε δώσει ένα χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του 1896. Ήταν μάλιστα ο ταχύτερος χρόνος που σημειώθηκε ποτέ σε Αυστραλία και Ηνωμένες Πολιτείες από αθλητή της ηλικίας του.